Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #2Bogdan Zdrojewski #1

Sprawa Gdanska

-"Sprawa jest zamknięta. Roma locuta, causa finita. Zresztą rozmawiałem dzisiaj z panem ministrem Zdrojewskim. Oświadczył, że pozostaje, sprawa jest zamknięta, w ogóle nawet nie jest przedmiotem żadnej dyskusji - tak abp Sławoj Leszek Głódź skomentował spór Muzeum Narodowego w Warszawie z Bazyliką Mariacką w Gdańsku. "- czyzby zabytkami z Muzeum miali rzadzic ksiaza? Panie Ministrze ! NIe wystarczy samowolka (pomnik) na Wawelu lub wybicie sobie drzwi tamze? Prosze o jakis komentarz skoro JM powolywal sie na Pana.

2011-02-9, KAP


Komentarze

Re: sprawa Gdanska

Bogdan Zdrojewski - Czwartek, 2011-02-10 ścieżka 00:05

Przedmioty, rzeźby, elementy wyposażenia.. etc. zaprojektowane z myślą o konkretnej przestrzeni, określonym wnętrzu powinny właśnie tam być eksponowane. To czyni przestrzeń wyższej klasy. Czym innym jest jednak decyzja o określonej lokalizacji, a czym innym potwierdzenie określonych praw (własnościowych). Wiele trzeba wrażliwości, wyczucia, poszanowania prawa by te kwestie w obecnych warunkach ostatecznie rozstrzygnąć. Potrzebuje czasu, wyrozumiałości i braku wszelakich nacisków politycznych - gwaratnuje sukces mediacji.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: sprawa Gdanska

malgosia - Czwartek, 2011-02-10 ścieżka 09:40

Panie Ministrze, mediacja nie jest chyba skuteczna, a biskup Głódź powtarza Pana słowa, że dyrektor MNW "wyszła przed szereg" i w ogóle "nie jest stroną". O co chodzi? Pani dyrektor Morawińska w swoich działaniach kieruje się prawem i należytą starannością w opiece nad powierzonymi MNW zbiorami. Parafia NMP w Gdańsku w sposób jaskrawy narusza prawo, nie tylko kwestionując zawarte przez siebie umowy, ale nie dopuszczając konserwatorów odp. za nadzór nad przedmiotowymi obiektami. Jeżeli coś się stało tym zabytkom podczas ostatnich ponad 10 lat, kto Pana zdaniem za to odpowiada? Jest chyba jasne, że nikt w Polsce nie kwestionuje zasadności obecności oryginalnych dzieł sztuki w ich historycznym kontekście, o ile wszelki warunki są zachowane. Tutaj sprawa dotyczy jednak tytułu własności, oraz nielegalnego rozporządzenia mieniem państwowym. Czy proces sądowy przeciw parafii NMP w Gdańsku wytoczy przez MNW będzie kontynuowany? Czy sprawę się zamiecie pod dywan, a parafia będzie sobie te muzealia dalej nielegalnie zasiadywać? Czy tak należy rozumieć Pana słowa o "wyrozumiałości", "wrażliwości" i "wyczuciu"?

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: sprawa Gdanska

Bogdan Zdrojewski - Czwartek, 2011-02-10 ścieżka 23:51

Nie. Ważne dla mnie jest to, iż zabytki są w dobrym miejscu, właściwie zabezpieczone, dostępne dla wszystkich i nic im nie zagraża. Czym innym jest jednak ustalenie takich ram prawnych w których nie będzie wątpliwości, że Muzeum Narodowe działając w dobrej wierze nie spotka się z zarzutem braku dbałości o przedmioty przekazywane w całej Polsce do różnego rodzaju depozytów (trwałych i czasowych) Praktyka umów bedzie przesądzać o kolejnych umowach i procesie dzielenia się zasobami magazynowymi. Mam też prośbe o bardzo ostrożne formułowanie sądów, gdyż tego typu sprawy w emocjach nigdy nie są dobrze rozstrzygane.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: sprawa Gdanska

KAP - Piątek, 2011-02-11 ścieżka 11:11

Panie Bogdanie, przykro to stwierdzic ale niestety nie chodzi tutaj o sprawe jedynie z dziedziny zabytków. Publiczne połajanie urzednika Panstwowego i postawienie sie ponad "maluczkim gminem" (Roma locuta...) ma pokazac kto tu rzadzi. Przeciez to jest ta sama mentalnosc co PiS. Wiem ze chce Pan kompromisu ale w wypadku abp Głodzie mam dziwne przekonanioe ze bedzie to typowy konmpromis "koscielny" po którym spory obszar bedzie poza jakakolwiek kontrola Panstwa ale za to chojnie wspomagany przez Panstwo z naszych podatków . Jest bowiem ciezko o kompromis z dogmatem, z kims kto ma przeświadczenie o sluszności danej od Stwórcy. Życze powodzenia., niestey nie jestem w te zyczenia włożyc wiary w ich realizacje.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: sprawa Gdanska

Bogdan Zdrojewski - Poniedziałek, 2011-02-14 ścieżka 22:59

Życzenia przyjmuję.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: sprawa Gdanska

rebel - Czwartek, 2011-02-10 ścieżka 13:47

Fakty są takie proboszcz bazyliki Stanisław Bogdanowicz nie dopuszcza konserwatorów zabytków. Zapowiada, że dzieł nie odda i będzie bronił ich koktajlami Mołotowa. Abp. Głódź stwierdza, że sprawa jest zamknięta bo 'Roma locuta". Nie dostrzegam tu ani wyrozumiałości, ani wyczucia, brak jest nawet zwykłej grzeczności ("ona nie jest symetryczną stroną całego sporu"). Nie ma poszanowania prawa, bo z tego co pamiętam żyjemy w Polsce, więc Roma może sobie locuta co jej się podoba, ale to nasze sądy decydują czy i jak "causa finita".Do tego abp. Głódź twierdzi, że powiedział pan, że sprawy nie ma. Panie ministrze. Proszę być konkretnym. 1. Czy dzieła są własnością Polski ?2. Czy sprawa jest i abp. Głódź mija się z prawdą ?Jeśli na oba powyższe pytania odpowiada pan twierdząco:3. Jak zamierza pan dochodzić przestrzegania prawa. Opieki konserwatora. Opłat za użytkowanie. Zabezpieczenia przed kradzieżą. Ubezpieczenia itd.4. Może jakieś słowo poparcia dla pani dyrektor muzeum ? Hierarchia kościelna nie oporów popierać swoich grożących koktajlami Mołotowa dyrektorów.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: sprawa Gdanska

Bogdan Zdrojewski - Czwartek, 2011-02-10 ścieżka 23:47

W obszarze kultury powinna zawsze dominowac dobrze konstruowana zgoda i w efekcie porozumienie. Nie wolno też lekceważyć prawa, ani też emocji osób uczestniczących w ewentualnych sporach. Obecnie nikt nie zamierza zabierać niczego z bazyliki. To, co chce pani dyrektor Morawińska to podpisanie stosownej umowy depozytowej na warunkach najkorzystniejszych, jak to możliwe dla parafii. Z gwarancjami nawet stałości. Potem oczywiście można pójść dalej. Negocjacje dotyczące nieodpłatnego przewłaszczenia są możliwe. Wymaga to jednak zgody obu stron, spokoju, wzajemnego szacunku i poszanowania prawa.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: sprawa Gdanska

rebel - Piątek, 2011-02-11 ścieżka 13:13

"(...) na warunkach najkorzystniejszych, jak to możliwe dla parafii"Spodziewałem się raczej, że dyrektor państwowego muzeum, będzie starał się podpisać umowę jak najkorzystniejszą dla tego muzeum i dla państwa. Bez sięgania po górnolotne frazy, obowiązkiem pracownika jest reprezentować interes pracodawcy."Negocjacje dotyczące nieodpłatnego przewłaszczenia są możliwe."przewłaszczyć przenieść prawo własności jakiejś nieruchomości na inną osobę lub instytucję http://www.pwn.plMówiąc językiem prostym rozważa pan oddanie za darmo własności Polskiej Kościołowi Katolickiemu, a konkretnie bazylice w Gdańsku. Dlaczego ?"(...)zabytki są w dobrym miejscu, właściwie zabezpieczone, dostępne dla wszystkich i nic im nie zagraża." Problem polega na tym, że jak donosi prasa konserwator zabytków nie ma do nich dostępu. Co zamierza pan zrobić w tej sprawie ?Mam małą uwagę techniczną. Proszę jakoś zaznaczać do czego się Pan odnosi w odpowiedziach bo ja nie mogę wykombinować do czego odnosi się "Nie" na początku postu.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: sprawa Gdanska

Bogdan Zdrojewski - Poniedziałek, 2011-02-14 ścieżka 23:03

"Nie" odnosi się do ostatniej części wypowiedzi... pytania p. Małgosi. Jak szybko odpowiadam to czasem się odpowiedzi pojawiają w niewłaściwych wierszach.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: sprawa Gdanska

poszukiwacz prawdy - Środa, 2011-02-16 ścieżka 21:35

A ja - z głupia frant - być może wsadzę kij w mrowisko. Jaki właściwie tytuł własności do ołtarzy gdańskich ma MNW? Akt darowizny, umowa kupna-sprzedaży, wyrok sądowy, inny dokument? Bedę wdzięczny za wyjaśnienie.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: sprawa Gdanska

Bogdan Zdrojewski - Czwartek, 2011-02-17 ścieżka 09:44

Wpisy do rejestru.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Zamieść nowy komentarz

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.